Andrzej Pietrula: Witam wszystkich serdecznie na pierwszym czacie internetowym. Serdecznie zapraszam do zadawania pytań.
leon: Witam serdecznie. Czy Krzemieniewo stara się o Prawa Miejskie ? Pozdrawiam.
Andrzej Pietrula: Nie. Nie ma takiej potrzeby. Ze względu na to, że łatwiej pozyskać środki pomocowe na zadania realizowane w środowisku wiejskim.
zygi: Witam mam pytanie czy w tym roku beda sprzedawane dzialki budowlane?
Andrzej Pietrula: Nie, gmina nie ma własnych terenów na których można budować budynki mieszkalne. Sprzedaż działek odbywa się w obrocie prywatnym.
Olga: Czy powstanie kanalizacja w Krzemieniewie/Jesli tak to kiedy?Jakie zmany czekaja w najblizszym roku Krzemieniewo?
Andrzej Pietrula: Przed rozpoczęciem budowy kanalizacji należy wcześniej pobudować oczyszczalnie ścieków. Taka inwestycja jest przygotowywana przez Związek Międzygminny Wodociągów i Kanalizacji we Wschowie dla 9 gmin. Przyjeliśmy takie rozwiązanie ze względu na to, że łatwiej pozyskać środki unijne na duże inwestycje.
Andrzej Pietrula: Mam nadzieję, źe w ciągu tego roku uda się przygotować odpowiednie projekty. W roku bieżącym najważniejszą inwestycją będzie budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Nowym Belęcinie. Będą prowadzone też inwestycje drogowe. Na bieżąco o wszystkich sprawach będziemy informować na łamach naszej gazety.
zbigniew: Chciałem zadać pytanie na temat stawu w miejscowości Lubonia jest tam duży bałagan i nieład .Po prostu zrobiono tam nielegalne ,albo i legalne wysypisko śmieci , istnieje to już parę ładnych lat.
Andrzej Pietrula: Wszystkie wysypiska są nielegalne. Problem stawów jest problemem dosyć istotnym. Planujemy stopniowo stawy te czyścić i przeznaczać przede wszystkim na cele związane z ochroną p.poż. Przy okazji apeluję do mieszkańców gminy w sprawie utrzymania porządku. Są przecież kosze na segregację śmieci i bardzo prosze z tego korzystać.
Mama: Kiedy w Bielawach też będzie plac zabaw?
Andrzej Pietrula: Myślimy również o zaintalowaniu niewielkich urządzeń w miejscowościach mniejszych, takich jak Bielawy. Mamy natomiast do wyboru, czy instalować place zabaw w większych miejscowościach, z których korzystać może np. setka dzieci, czy w małych gdzie korzystać będzie np. pięcioro dzieci.
Anita z Garzyna: W gazecie gminnej było napisane, że w starej sali gimnastycznej będzie jakiś zakład pracy. Coś wiadomo w tej sprawie?
Andrzej Pietrula: był taki projekt. Miał to być zakład dla osób niepełnosprawnych. Zadanie to miało być realizowane wspólnie z Centrum Pomocy Rodzinie przy Starostwie w Lesznie ze środków UE. Jednak z informacji jakie mamy obecnie, środków na ten cel nie moźemy uzyskać.
kazimierz: czy będą możliwe bezpośrednie spotkania radnych, samorządowców, sołtysów z mieszkańcami gminy. Choćby jedno takie spotkanie na rok. Spotkania za pośrednictwem internetu to dobry poczatek.
Andrzej Pietrula: Oczywiście jest taka moźliwość. I spotkanie radnych i pracowników Urzędu. Umówiłem się z sołtysami wsi, że jeśli wystąpi taka potrzeba zawsze jestem do dyspozycji i na zebranie zorganizowane na wsi mogę przyjechać.
jolka: Prosze mi powiedziec kiedy bedzie reakcja w tych rodzinach ktorzy nie posiadaja koszy na smieci .Sa tacy co nie maja koszy juz ponad 5 lat.Sa tu wyrzucane stare wykladziny,wiaderka plastikowe po farbach,muszle klozetowe itp.Jest jeden balagan.Spoldzielnia mieszkaniowa wie o tym i nic nie robi .Dziekuje.
Andrzej Pietrula: Podzielam ten pogląd. Prowadzimy obecnie analizę osób, które mają podpisaną umowę z firmami zajmującymi się wywozem nieczystości. Ponad 90% mieszkańców gminy ma podpisane umowy. Będziemy zwracać się do tych, którzy nie mają podpisanych umów o przedstawienie dokumentów, z których będzie wynikało gdzie składowują śmieci.
kazimierz: w Krzemieniewie i okolicach mają miejsce częste awarie i spadki zasilania elektrycznego. W skutek czego komputer i podzespoły ulegają zniszczeniu. Czy ten problem będzie w końcu rozwiązany. Czy gmina ma jakiś wpływ na elektrownie?. dziekuje
Andrzej Pietrula: Zgadzam się z tym. My w Urzędzie odczuwamy to najbardziej. Zdarza się, że nie możemy obsługiwać interesantów ze względu na brak energii. Kilkakrotnie zwracaliśmy się do zakładu elektrycznego w tej sprawie. Odpowiedź otrzymaliśmy (była publikowana), że bez dużych nakładów inwestycyjnych trudno sytuację poprawić.
Andrzej Pietrula: Będziemy oczywiście w dalszym ciągu czynić starania o inwestycje w energetyce.
brylewianka: Witam prosimy o oswietlenie przestanku w Brylewie
Andrzej Pietrula: Myślę, że jest to do załatwienia. Mamy w budżecie roku bieżącego środki na uzupełnienie oświetlenia w poszczególnych miejscowościach.
obuzony mieszkaniec gminy: Szanowny wójcie , jestem obuzona tym o jakiej poze dzieci z Oporówka , Luboni i Oporowa musza dojezdzac do szkoly w Pawlowicach . Autobus przyjezdza na przystanek o 6:50 , a dzieci w szkole sa juz o godz. ok. 7:00 , choc lekcje zaczynaja dopiero o 7:55 lub 8:45 . Musza siedziec na swietlicy dlugi czas . Podobnie jest po zajeciach lekcyjnych, gdzie na autobus czekaja ok. 45min . Uwazam ze jest to niesprawiedliwe , gdyz np. dzieci z takich wsi jak : Belecin czy Hersztupowo poranny autobus maja o godz. ok. 8:35 , a lekcje zaczynaja o 8:45 . Bardzo mnie to nie pokoi i prosze by ta sprawa miala wreszcie zakonczenie , poniewaz to ze dzieci musza wstawac o godz. 6 zeby zdazyc na autobus jest wrecz bulwersujace !!! Jestem obuzona tym ze nikt z Urzedu Gmieny nie reaguje na to ze dzieci musza tak wczesnie wstawac na autobus , to obuzajace !!
Andrzej Pietrula: Jest to problem bardzo trudny. Chodzi o to, że w godzinach rannych musimy dowieźć dzieci do wszystkich szkół. Gmina posiada 2 autobusy, które nie wystarczają. Korzystamy jeszcze dodatkowo z usług PKS. Aby rozwiązać ten problem musielibyśmy zakupić dodatkowy tabor, albo zrezygnować z dowozu dzieci na odcinach krótszych niż 3 i 4 km.
Andrzej Pietrula: Na to rodzice też nie chcą się zgodzić. Będziemy przyglądać się jeszcze temu problemowi. Być może uda się tę sytuację trochę poprawić. Nie sądzę jednak abyśmy problem dowozu rozwiązali całkowicie.
Karolina: Dzień Dobry, jestem mieszkanką Ponieca poszukującą pracy, jestem absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Kierunek: Gospodarka Przestrzenna o specjalności Administracja Terenowa. Mam 27 lat i staż pracy w prywatnej firmie na stanowisku Księgowa. Chciałabym bardzo pracować w swoim kierunku wykształcenia dlatego mam pytanie czy mam szansę na pracę w urzędzie gminy Krzemieniewo. Chciałabym mieć szansę na pracę i rozwój zawodowy. Bardzo proszę o konkretną odpowiedz czy będzie wolny wakat w ww urzędzie.
Olga: Moje pytanie dotyczy wolnego miejsca pracy w Urzędzie Gminy.W gazetce gminnej przeczytałam, że osoba zatrudniona w Urzędzie Stanu Cywilnego odchodzi na emeryturę.W związku z tym chciałabym uzyskać informacje czy można złożyć dokumenty o przyjęcie do pracy na wyżej wymieniony stanowisko.
Andrzej Pietrula: Bardzo się cieszę że jest tak duże zainteresowanie pracą w Urzędzie. Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych zatrudnienie w Urzędzie może nastąpić tylko w formie publicznego naboru. To znaczy w Biuletynie Informacji Publicznej (www.bip.krzemieniewo.pl) taki nabór jest ogłaszany z określeniem wymagań. Proszę zatem śledzić stronę internetową i zgłaszać swoje kandydatury.
witold: Mam pytanie dotyczące dożynek wiejskich. W czasie deszczu mieszkańcy i goście z sąsiednich miejscowości muszą nagle kończyć zabawe. Czy jest wtedy możliwość przeniesienia imprezy na sale, np. do GCK
Andrzej Pietrula: Jest taka możliwość. Sprawę tę należy wcześniej uzgodnić z dyrektorem GCK.
z Oporówka: Dlaczego dzieci dojezdzające do szkoły do Pawłowic muszą wcześnie wstawać niż te co jadą do Leszna. Dlaczego autobus szkolny zawsze podjerzdża pod dom pani Adamskiej czy ona nie może iść na przystanek tak jak dzieci .
Andrzej Pietrula: Sprawę dojazdu do szkół wyjaśniłem powyźej. Natomiast z panią Adamską porozmawiam i przekażę tę uwagę.
Czytelnik: Panie Wójcie - gazeta super pomysł, ale czy nie mogła by być troche grubsza? 12 stron to troche mało do czytania na 30 dni.
Andrzej Pietrula: Cieszę się że jest taka ocena gazety. Zastanawialiśmy się wcześniej, czy mieszkańcy gminy będą chcieli zapłacić np. o 50 gr więcej za grubszą gazetę. Jeśli będzie akceptacja możemy to zrobić. Spraw i tematów do poruszania na łamach gazety nie zabraknie. Może to zrobić ekperymentalnie np. w ciągu 2-3 miesięcy i sprawdzić, czy nakład nie spadnie.
Mieszkaniec: Panie Wójcie, czy jest sens utrzymywanie małej szkółki w Oporówku? Dowożenie dzieci do Pawłowic było by tańsze. Czy nie wyrzuca się niepotrzebnie pieniędzy?
Andrzej Pietrula: Problem ten był wielkokrotnie analizowany. Stanowisko nasze jest takie, aby pozostawić małe szkoły, jednak z klasami 1-3 w Oporówku i w Garzynie. W Oporówku 4 klase, gdzie jest zupełnie inny profil nauczania przeniesiono w tym roku do Pawłowic. Wiąże się to z obniżeniem kosztów utrzymania placówki. Zakładamy, że jeśli w klasie będzie ok. 10 dzieci to warto te szkoły utrzymać, mimo że patrząc na to z punktu ekonomicznego jest to nieopłacalne.
Leszek z Krzemieniewa: Panie Wójcie. Od dawna nie jest zagospodarowane pomieszczenie nad remizą w Krzemieniewie. Czy nie szkoda tego lokalu? Przecież tam mogła by być kawiarnia, czy jakiś firma, albo nawet mieszkanie. Jakie są plany w związku z tym lokalem?
Andrzej Pietrula: Zgadzam się z tym. Myślimy o tym aby ten lokal przeznaczyć do sprzedaźy z przeznaczeniem na taki cel, o którym Pan pisze.
kazimierz: dzien dobry, jakość wody w Krzemieniewie jest łągodnie mówiąc fatalna. Śmierdzi chlorem i nawet po przegotowaniu czuć ten zapach.. Kiedy jej jakość się poprawi? I czy są przeznaczone na ten cel jakieś środki z UE lub samorządu. dziekuje
Andrzej Pietrula: Wczoraj otrzymałem protokół z Sanepidu w sprawie wszystkich ujęć na terenie gminy. Sanepid po badaniach stwierdził, że we wszystkich miejscowościach woda jest zdatna do picia. Zgadzam się, że chlorowanie, które stosowane jest w większości ujęć wody powoduje nieprzyjemny zapach. Szczególnie w miejscach, które są bliżej ujęć wody. Na stacji w Krzemieniewie w ostatnich latach prowadzono wiele inwestycji, które
Andrzej Pietrula: powodowały poprawe jakości wody. Do doskonałości nam jednak troche brakuje.
Andrzej Pietrula: Staramy się o środki na budowę nowego ujęcia, które będzie realizowane w okolicach Mierzejewa lub Oporówka. Obecnie prowadzone są badania hydrologiczne.
Anna: Taki mam zawód, że często jeżdze po gminie. I niestety widze miejsce niezadbane albo niezbyt czyste. Np. w Oporowie. Nie są to chyba grunty należące go gminy, ale prywatne. Pytanie brzmi: czy Urząd może jakoś zmobilizować właścicieli do dbania o pożądek? Czy może nałożyć kary?
Andrzej Pietrula: Apelujemy często o utrzymanie porządku. Przykładem jest wiele artykułów, które ukazują się w naszej gazecie, pokazujemy zdjęcia i mamy nadzieję, że poprzez te działania sytuacja poprawi się. Karanie za nieutrzymywanie porządku traktujemy jako ostateczność.
margo: z jakiej przyczyny pobocza drug zostały zerwane skoro teraz beda powstawac same problemy przez to typu przy obfitych opadach asfald zostaje podmywany przez co w niekturych miejscach w gminie peka szczegulnie na glebie piaskowej a samochody zima maja trudnosci z mijaniem sie gdyz w niekturych miejscach sciaga je do rowów
Andrzej Pietrula: Pobocza dróg zawsze powinny być poniżej drogi. Chodzi o to, aby woda z drogi schodziła do rowu. W przeciwnym wypadku, szczególnie w okresie zimowym tworzą się kałuże, które powodują szczególnie po zamarznięciu niebezpieczeństwo dla kierowców. A poza tym woda wchodząca w szczeliny po zamarznięciu rozsadza asfalt.
Andrzej Pietrula: A zatem te prace są uzasadnione.
waldek: slyszalem ze nitka gazu ziemnego ma isc polami wzdluz ulicy Społdzielczej w Krzemieniewie. czy to prawda?
Andrzej Pietrula: Tak to prawda. Nie tylko polami, ale częściowo w chodniku i jezdnią ul. Spółdzielczej. Chodzi tutaj o wymianę sieci średniego ciśnienia, która jest pod jezdnią na ul. Wiejskiej. Sieć ta jest w tak złym stanie, że jeśli jej sie nie przeniesie, ul. Wiejska będzie musiała być stopniowo rozkopywana.
Andrzej Pietrula: Zatem rozwiązanie to wydaje się racjonalne. Chcemy uzyskać część środków z zakładu gazowniczego na remont ul. Spółdzielczej, jak również w budżecie tego roku przeznaczyliśmy na ten cel kwotę 300 tys. złotych. W kilkuletnim programie chcemy ul. Spółdzielczą, podobnie jak inne ulice zmodernizować.
Andrzej Pietrula: Dziękuję za zadane pytania przez Państwa. Świadczą one o waszej trosce o ład, porządek na terenie gminy. Wszystkie sugestię wezmę pod uwagę.